Az egészséges életmód három oszlopa közül a legkevésbé ismerttel foglalkozunk most: a légzéssel. A helyes légzés és a légzőgyakorlatok végzése legalább olyan fontos, mint az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás.

Miért nem tudunk akkor semmit a légzésről?

Amikor életmódról beszélsz egy edzővel, ő a mozgást, táplálkozást és pihenést fogja említeni. Ezek mind fontosak, de lélegzés nélkül mindössze kb. öt percig maradhatsz életben, míg evés nélkül akár hatvan napot is kibírsz. A fenti számok alapján kiszámolhatod, hogy a légzés az életben maradásod szempontjából 12.000-szer fontosabb, mint az étkezés.

Ehhez képest kultúránkban az étkezés kapja a főszerepet: Michelin-csillag, sztár chéf-ek, éttermek, szakácskönyvek és főzőtanfolyamok stb. Itt az ideje, hogy a légzésedről is többet tudj meg!

Az egészséges életmód három alapon nyugszik, melyből kettő jól ismert, harmadik – a tudatos lélegzés – viszont a sportolók körében is ismeretlen. E három tudatos alkalmazása együtt a fizikai vasegészséged alapja.

Váradi Tibor egészségháromszöge a következőképpen néz ki:

Egészségháromszög: a légzés helye az egészséges életmódon belül

Miért nem tudunk a légzésről?

1, a légzés önkéntelenül zajlik, nem szükséges tudatos erőfeszítést tenned érte. Ugyanolyan önállóan dolgozik, tudtod nélkül, mint a szívverésed, vagy a legtöbb belső szerved. Tudomást csak akkor szerezhetsz róla, ha valami gond van vele.

2, folyamatosan zajlik, és vágy nem kapcsolódik hozzá. Az étvággyal ellentétben nem érezzük szükségét egy jó lélegzetvételnek. A légzéshez nem kapcsolódik egy iparág, mint az étkezéshez a vendéglátó szakma. A lélegzés folyamatossága miatt nem kerülünk hiányba, nincs légéhség – hacsak nem buksz le, hogy a víz alatt ússzál.

3, nem látványos, hanem finom és rejtett. A sporttal ellentétben nem eredményez látványos izmokat, feszes feneket, kockahasat. A légzés ereje belső világukban hat, kívülről nézve láthatatlan.

4, ingyen van, ezért nem értékeljük.

Ennek ellenére fontosságát egy középkori jógakönyv, a Hatha jóga pradípiká következőképpen hangsúlyozza:
„Helyes gyakorlásával minden betegség megszűnik, helytelen gyakorlással minden betegség előjön.”

 

A légzés szerepe testi, energetikai, lelki és szellemi szinten

A légzés testi szinten biztosítja az oxigént a sejtjeidnek, és szállítja el a széndioxidot. E nélkül se gondolkodni, se mozogni, emészteni sem volnál képes.

Energetikai szinten életerővel tölti föl étertestedet (élettest, finomtest, pránamaja kósa). Ez úgy lehetséges, hogy az életerőt (prána, qi, kí, mana stb.) a levegő hordozza, és légzéssel ezt is magadhoz veszed, bár nem tudunk róla. A légzésnek azt a hatását használják fel pl. a kung fu gyakorlói, amikor légzőgyakorlatok segítségével besűrítve az étertestet torkukkal lándzsának támaszkodnak, vagy követ törnek fejükön.
A tudatos légzés mesterei, némely indiai jógik képesek szívverésüket szabályozni, akár le is állítani.

Lelki szinten a légzés hat a lelkiállapotra, illetve a légzésre kihat a lelkiállapot. A mély, nyugodt légzés a békés, nyugodt ember sajátja, a kapkodó a dühösé stb.

Mivel a légzés a jelenben történik, rá figyelve az itt és mostban tudsz maradni, mely elősegíti a magasabb Éneddel a kapcsolatot, ez a szellemi szint.
A meditációdat is emiatt érdemes néhány perc tudatos légzéssel kezdeni. Léteznek légzéssel kapcsolatos meditációs gyakorlatok is.

 

A légzés fizikai szintje

 

A tudatos lélegzés a gyógyításban – a magas vérnyomás, pánikbetegség és a stressz hatékony ellenszere

A modern kutatások is igazolják a légzés gyógyító hatását. Már bizonyított tény, hogy ha légzésedet napi legalább 15 percen keresztül lelassítod annyira, hogy a belégzés és kilégzés legalább 3-3 másodperc legyen, csökkenti a vérnyomást. Mindezt természetes úton, káros mellékhatástól mentesen, ingyen.

A tudatos lélegzés másik legjobb felhasználhatósága a modern ember számára a lazító, nyugtató, stresszoldó hatás. Néhány perc tudatos légzőgyakorlat után oldód az izmok feszültsége, görcse, és korunk népbetegsége, a stressz is.

Ez a hatás megmutatkozik a szapora szívverés lelassításában is, éppen ezért a tudatos légzés elsajátítása rendkívül fontos a pánikbetegségben szenvedőknek!

 

Mi a légzőgyakorlat?

A légzőgyakorlat azt jelenti, hogy tudatosan egy bizonyos módon megváltoztatod a légzésed mintáját. A légzőgyakorlat tudatosan irányított légzés. A légzőgyakorlatok végzésének legnagyobb előnye, hogy mindig kéznél van, és ingyenes.

 

Miért érdemes légzőgyakorlatokat végezned?

Az átlagos légzés felületes, öntudatlan, túl gyors, kevés oxigént juttat be a szervezetedbe. A mély, egyenletes, nyugodt, irányított légzés több oxigént juttat be, miáltal jobb lesz az emésztésed, agyad oxigénellátottsága. Az emésztés egy bonyolult égési folyamat, melyhez oxigénre van szükség. Az agyad a jó ötletekhez, figyelni tudáshoz szintén oxigénre éhes.

Bizonyos légzőgyakorlatok feltöltenek fáradtság esetén, míg mások lenyugtatnak, ha dühös vagy. A légzés szerepe a méregtelenítésben is fontos, például a hosszú kilégzés lúgosít, azaz segít megszabadulni a savaktól, ami által az egész szervezeted sokkal erősebb lesz, közérzeted pedig jobb.

 

Mikor és hogyan végezd a légzőgyakorlatokat?

Legjobb reggel, üres gyomorral végezni. Napi tíz perc gyakorlással már eredményeket érhetsz el.  Ha természetben vagy, és tudatosan mélyen lélegzel, már sokat tettél az egészségedért és lelki békédért!





X