Az egészséges életmód három oszlopa közül a legkevésbé ismerttel foglalkozunk most: a légzéssel. A helyes légzés és a légzőgyakorlatok végzése legalább olyan fontos, mint az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás.
Miért nem tudunk akkor semmit a légzésről?
Amikor életmódról beszélsz egy edzővel, ő a mozgást, táplálkozást és pihenést fogja említeni. Ezek mind fontosak, de lélegzés nélkül mindössze kb. öt percig maradhatsz életben, míg evés nélkül akár hatvan napot is kibírsz. A fenti számok alapján kiszámolhatod, hogy a légzés az életben maradásod szempontjából 12.000-szer fontosabb, mint az étkezés.
Ehhez képest kultúránkban az étkezés kapja a főszerepet: Michelin-csillag, sztár chéf-ek, éttermek, szakácskönyvek és főzőtanfolyamok stb. Itt az ideje, hogy a légzésedről is többet tudj meg!
Az egészséges életmód három alapon nyugszik, melyből kettő jól ismert, harmadik – a tudatos lélegzés – viszont a sportolók körében is ismeretlen. E három tudatos alkalmazása együtt a fizikai vasegészséged alapja.
Váradi Tibor egészségháromszöge a következőképpen néz ki:
Miért nem tudunk a légzésről?
1, a légzés önkéntelenül zajlik, nem szükséges tudatos erőfeszítést tenned érte. Ugyanolyan önállóan dolgozik, tudtod nélkül, mint a szívverésed, vagy a legtöbb belső szerved. Tudomást csak akkor szerezhetsz róla, ha valami gond van vele.
2, folyamatosan zajlik, és vágy nem kapcsolódik hozzá. Az étvággyal ellentétben nem érezzük szükségét egy jó lélegzetvételnek. A légzéshez nem kapcsolódik egy iparág, mint az étkezéshez a vendéglátó szakma. A lélegzés folyamatossága miatt nem kerülünk hiányba, nincs légéhség – hacsak nem buksz le, hogy a víz alatt ússzál.
3, nem látványos, hanem finom és rejtett. A sporttal ellentétben nem eredményez látványos izmokat, feszes feneket, kockahasat. A légzés ereje belső világukban hat, kívülről nézve láthatatlan.
4, ingyen van, ezért nem értékeljük.
Ennek ellenére fontosságát egy középkori jógakönyv, a Hatha jóga pradípiká következőképpen hangsúlyozza:
„Helyes gyakorlásával minden betegség megszűnik, helytelen gyakorlással minden betegség előjön.”
A légzés szerepe testi, energetikai, lelki és szellemi szinten
A légzés testi szinten biztosítja az oxigént a sejtjeidnek, és szállítja el a széndioxidot. E nélkül se gondolkodni, se mozogni, emészteni sem volnál képes.
Energetikai szinten életerővel tölti föl étertestedet (élettest, finomtest, pránamaja kósa). Ez úgy lehetséges, hogy az életerőt (prána, qi, kí, mana stb.) a levegő hordozza, és légzéssel ezt is magadhoz veszed, bár nem tudunk róla. A légzésnek azt a hatását használják fel pl. a kung fu gyakorlói, amikor légzőgyakorlatok segítségével besűrítve az étertestet torkukkal lándzsának támaszkodnak, vagy követ törnek fejükön.
A tudatos légzés mesterei, némely indiai jógik képesek szívverésüket szabályozni, akár le is állítani.
Lelki szinten a légzés hat a lelkiállapotra, illetve a légzésre kihat a lelkiállapot. A mély, nyugodt légzés a békés, nyugodt ember sajátja, a kapkodó a dühösé stb.
Mivel a légzés a jelenben történik, rá figyelve az itt és mostban tudsz maradni, mely elősegíti a magasabb Éneddel a kapcsolatot, ez a szellemi szint.
A meditációdat is emiatt érdemes néhány perc tudatos légzéssel kezdeni. Léteznek légzéssel kapcsolatos meditációs gyakorlatok is.
A tudatos lélegzés a gyógyításban – a magas vérnyomás, pánikbetegség és a stressz hatékony ellenszere
A modern kutatások is igazolják a légzés gyógyító hatását. Már bizonyított tény, hogy ha légzésedet napi legalább 15 percen keresztül lelassítod annyira, hogy a belégzés és kilégzés legalább 3-3 másodperc legyen, csökkenti a vérnyomást. Mindezt természetes úton, káros mellékhatástól mentesen, ingyen.
A tudatos lélegzés másik legjobb felhasználhatósága a modern ember számára a lazító, nyugtató, stresszoldó hatás. Néhány perc tudatos légzőgyakorlat után oldód az izmok feszültsége, görcse, és korunk népbetegsége, a stressz is.
Ez a hatás megmutatkozik a szapora szívverés lelassításában is, éppen ezért a tudatos légzés elsajátítása rendkívül fontos a pánikbetegségben szenvedőknek!
Mi a légzőgyakorlat?
A légzőgyakorlat azt jelenti, hogy tudatosan egy bizonyos módon megváltoztatod a légzésed mintáját. A légzőgyakorlat tudatosan irányított légzés. A légzőgyakorlatok végzésének legnagyobb előnye, hogy mindig kéznél van, és ingyenes.
Miért érdemes légzőgyakorlatokat végezned?
Az átlagos légzés felületes, öntudatlan, túl gyors, kevés oxigént juttat be a szervezetedbe. A mély, egyenletes, nyugodt, irányított légzés több oxigént juttat be, miáltal jobb lesz az emésztésed, agyad oxigénellátottsága. Az emésztés egy bonyolult égési folyamat, melyhez oxigénre van szükség. Az agyad a jó ötletekhez, figyelni tudáshoz szintén oxigénre éhes.
Bizonyos légzőgyakorlatok feltöltenek fáradtság esetén, míg mások lenyugtatnak, ha dühös vagy. A légzés szerepe a méregtelenítésben is fontos, például a hosszú kilégzés lúgosít, azaz segít megszabadulni a savaktól, ami által az egész szervezeted sokkal erősebb lesz, közérzeted pedig jobb.
Mikor és hogyan végezd a légzőgyakorlatokat?
Legjobb reggel, üres gyomorral végezni. Napi tíz perc gyakorlással már eredményeket érhetsz el. Ha természetben vagy, és tudatosan mélyen lélegzel, már sokat tettél az egészségedért és lelki békédért!
Kedves Ákos,
Csak egy kis adalékot szeretnék nagyszerű írásodhoz hozzátenni; a légzés lehet hatékony fájdalomcsillapító is. Közös ismerősünktől, Mariannától tanultam a technikáját és most alkalmaztam először a gyakorlatban. Két napja estem át egy lágyéksérv műtéten és azóta az utófájdalmakat fájdalomcsillapító nélkül, légzéssel csökkentem. Ez meglehetősen meglepte a kedves ápolónőket, akik nemigen találkoztak idáig ilyennel. Jó érzés a testünk működését belülről is figyelni, szabályozni, erősíteni. Baráti üdvözlettel, Kapitány
Stressz oldó hatása miatt gyakran még az utcán is alkalmazom. Igaz szegényesek ismereteim a gyakorlatokról. Szeretném bővíteni ismereteim.
Kedves Ákos!
Jelenleg passzív kezdő jógaoktatóként, ugyanakkor aktívan gyakorló anyaként (bár ebben is még csak az 5. hétnél járok), köszönöm, hogy a LÉLEKzés fontosságát felidézted számomra..az ilyen kis energiatöltetek mindig segítenek átlendíteni egy-egy nehezebb pillanaton. S most már emlékszem, hogy a lélegzés (ami mindig kéznél van;) bármikor segíthet ugyanígy!
Köszönöm!
K.
Somi, rövid és mély gyógyulást kívánok!
János, a cikksorozat többi részében végigveszünk pár légzőgyakorlatot.
Kriszta, szívesen!
Kedves Ákos!
Én este szoktam lefekvés előtt légzőgyakorlatokat végezni,és így könnyebben alszom el,és megfázásos időszakban köhögés csillapítására is nagyon jó.Én az internetről tanulgatom a technikáját.
Üdvözlettel: Ani
Kedves Ákos! Köszönöm ,hogy felhívtad a figyelmemet a helyes légzésre. Minden reggel gyakorlom ,kezdem érezni a jótékony hatását. Köszönettel: S.Gizi
Kedves Ákos!
A 3 be és 3 kilégzés között van-e szünet?..és mennyi idő után jelentkezik javulás a magas vérnyomásban?
Kedves Gergely!
Lehet tartani, úgy még jobb, de így is működik, és így kezdők is könnyebben végzik.
A 3-3-at majd lehet növelni, ha már könnyen megy.
Mennyi idő? nem tudom. Érdemes mellé kardivaszkuláris rendszert fejlesztő edzést is betenni: futás, kerékpár, úszás stb.