Vegetárius lettem 17 éve. Amikor édesanyám megtudta, közölte, ha összeesem az utcán az egészséges életmódom miatt, nem fog mentőt hívni.
A közel két évtized alatt mind saját, mind ismerőseim példáján bebizonyosodott, hogy vegetáriusként az ember egészséges, szép, szálkás, erőtől duzzadó testet építhet magának. Régi tanítványom, Deák Bálint is fiatalon kezdte a vegetárius életmódot: tapasztalatai is a hiteles beszámolók közé tartozik.
Előző blogbejegyzésben Somlóvári kapitány életmóddal kapcsolatos eredményeit itt olvashattad. Bebizonyította, 54 éves korban is vissza lehet fiatalodni.
A 22 éves vegetárius Bálint esete pedig a fiatalok számára fontos minta. Eredményeit táplálékkiegészítők nélkül, természetes élelmiszerekkel, módszerekkel érte el. Van élet a fehérjeturmix, a csirkemell és a rizs szentháromságán kívül is!
Egy fiatal könnyen fejlődik, alacsony a testzsírja, szinte alig kell tennie valamit, hogy jól nézzen ki, és egészséges legyen. De a jó adottságokkal jól is kell bánni!
Bálint pár éve nálam végzett, mint jógaoktató. Azóta szövődő barátságunk alatt nyomon követhettem, hogy a vékony, asztmás fiúból hogyan lett ragyogó külsejű és belső értékekben gazdag fiatalember.
Bálint 181 cm magas, 70 kg, vegetárius. Szálkás, izmos, hajlékony és jó az állóképessége. Testzsírszázaléka 8,8% (alacsony), izomszázaléka 46,2% (nagyon magas), zsigeri zsírja 3% (normális). Ennek köszönhetően néz ki ilyen bámulatosan!
Ha nem vonz a vegetárius életmód, heti 1-2 vegetárius napot akkor is érdemes beiktatnod, hogy sokkal jobban érezd magad, és szálkás, feszes tested legyen.
Íme Bálint beszámolója:
Kb. 4 éve kísérletezem a vegetáriánius életmóddal.
Kezdetben a lehető legrosszabb változatot űztem, lényegében ugyanazt ettem mint az átlag polgárok, csak hús nélkül. A menü tehát olyan fogásokból állt, mint pizza hús nélkül, gyros hús nélkül, pörkölt hús nélkül csak szafttal, paprikás krumpli kolbász nélkül.
Később fokozatosan leálltam a halevéssel is, és utána jött a tejtermékek kizárása az étrendből. Ekkor jártam két húsmentes évnél, de különösebb testi változást nem fedeztem fel. Talán annyi, hogy kevésbé volt savas a szervezetem egy vegyes táplálkozóhoz képest, és könnyebben mentek a nyújtó gyakorlatok.
Ahogy telt az idő egyre inkább beleástam magam a témába, és sorra olvastam a könyveket, cikkeket emberekről, akik jelentős változást tapasztaltak az étrend reformálásával. Léteznek olyanok, akik csak gyümölcsöt esznek, vannak akik száműzték a főtt ételeket, és csak nyers formában fogyasztanak növényeket, a vegetáriánus étrend különböző fajtáit űzik sokan: tejet, tojást fogyasztók.
Az emberekben, akiket hitelesnek találtam táplálkozás terén, két fő dolog volt közös. Lehetőségeikhez mérten igyekeznek az alapanyagokat helyi termelőktől, vagy akár saját kertjükből beszerezni vegyszermentesen, és napi szinten sportolnak.
Én a magam útját mindig úgy alakítottam és alakítom, hogy kipróbálom a különböző étkezési irányvonalakat, és ami beválik, azt beépítem a már meglévő rendszerbe. Felmerül a kérdés, hogy mi szimpatikus, és mi nem.
Számomra ez viszonylag egyszerűen dől el: megnézem az embert, aki hirdeti azt. Ha találkozom valakivel, aki 5O éves korában nem térdprotézisre vár, hanem lefut napi tíz kilométert és energikus, fiatalos, és jobb állapotban van mint a legtöbb huszonéves, akkor az illető valamit jól csinál, és hallgatok rá.
Ami a jelenlegi táplálkozásom illeti, kb. 6O-7O%-ban nyers zöldségekből és gyümölcsökből áll, abszolút mellőzve a glutént és az állati eredetű dolgokat.
Általában reggel gyümölcsöt eszem. Ha van lehetőségem akkor turmix formájában, ha nincs, magában, a lényeg, hogy nem keverem őket, egyszerre csak egyfélét – az erjedés elkerülése miatt. A nap többi részében főleg zöldségek vannak az étlapon valamilyen “körettel”. A személyes kedvencem a quinoa, de helyet kap a köles, amarant is. Szoktam főzeléket csinálni vöröslencséből, sárgaborsóból.
Ezeket egészítem ki különböző olajokkal a telítetlen zsírsavak végett. Próbálkoztam halolajokkal, de itthon nehéz és drága jó minőségűt beszerezni (kb. 5O dollár egy üveg), az olcsókat általában lenolajjal tuningolják, a kapszulát meg el lehet felejteni…
Szerencsére itthon többen is foglalkoznak hidegen sajtolt olajak előállításával, és kiváló minőséget gyártanak jó áron. Létezik lenolaj, mákolaj, mandulaolaj, tökmagolaj, máriatövismag-olaj stb. Én ezekre úgy tekintek, mint egy autóban a motorolajra, fékolajra. Nem kifejezetten ezektől működik, de nélkülük nem működik jól.
Nagy kedvencem a kendermagfehérje por. Nagyon jó beltartalma van (megtalálható benne az összes aminosav, B-vitaminok, telítetlen zsírsavak, nyomelemek), és könnyen hasznosítja a szervezet a testépítők tejsavófehérje-izolátummal szemben.
Nagy kedvencem még a chia mag, melyet főként atléták szoktak fogyasztani, mert kiváló energiaforrás. Helyi termelőktől szoktam venni “élő kenyeret”, mely aszalt zöldségekből és magvakból áll. Ha bemegy az ember egy bioboltba, számtalan kis kiegészítőt talál, érdemes kísérletezni velük, mindenkinek más jön be.
Cukrot nem fogyasztok, csak ami a gyümölcsökben előfordul, de azokra is figyelek, nehogy sok legyen. Mostanában nagy figyelmet fordítok arra is, hogy ne egyek sokat ( hajlamos vagyok rá :D), és hogy mit mivel eszem. Például a krumplival nehezen emészthető a fehérje, a hüvelyeseket sem lehet mindennel keverni mert puffadást okoz.
Egyik fontos része az étrendemnek a böjt. Régebben próbálkoztam a heti egy nappal, de az nem jött be. Most havi egy böjtöt csinálok 3-4 napig. Ennyi idő alatt kiürül az emésztőrendszer, és kellőképp tud méregteleníteni a szervezet. Ennek a segítésére is vannak kiváló tisztító módszerek.
Másik fontos része a testmozgás. A megfigyelésem szerint napi szinten 1 óra szükséges mindenkinek. A szervezetnek kell ennyi, hogy optimálisan tudjon működni.
Én háromféle edzést végzek:
- kardióvaszkuláris (szív- és keringésjavító), ami általában 3-1O km futást jelent, az állóképességem fejlesztése miatt,
- erősítés, ami főleg saját testsúlyos gyakorlatokból áll,
- nyújtás, jóga ászanák.
Vegetárius étkezési szokásaim és edzési módszereim segítségével:
- minimálisra csökkent az allergiám és az asthmám,
- teljesen megváltozott a bőröm struktúrája (mióta nem eszem glutént, vékonyabb, selymesebb lett a bőröm),
- a terhelés ellenére nincs semmilyen ízületi fájdalom,
- és sokkal energikusabb, motiváltabb vagyok.
Sokan mondták és mondják, hogy az ember úgy van kitalálva, hogy mindent kell ennie, meg egészségtelen nem enni ezt-azt. Vannak nagyon jó és érdekes viták a témával kapcsolatban, de én nem foglalkozom az elmélettel, hanem csinálom a gyakorlatban azt, ami bevált nekem: a vegetárius étrend.
Másnak lehet, hogy más módszer jön be, sokféle életmód létezik, és mind más ellátást kíván, de az biztos, hogy az ember életstílusa drasztikusan megváltozott az elmúlt néhány évtizedben, és ezt az evolúció nem tudja ilyen léptékkel követni, ezért kell figyelni magunkra, és felülvizsgálni néhány berögzült hitrendszert, és ha szükséges, kipróbálni valami újat!
Kedves Szülők!
Fiatal korban könnyebb a gyereket egészséges életmódra, mozgásra nevelni. Mutasd meg neki ezt a pozitív példát!
Tetszett Bálint beszámolója ,én nem vagyok vega ,de nagyon kevés húst eszem.igyekszem egészségesen élni és nem összeenni mindent .Valóban nagyon kellene már egész fiatal korban a ,mert nagyon sok az elhízott és beteg gyermekhelyes táplálkozásra nevelni a gyermekeket
Tetszett BÁLINT beszámolója ,én nem vagyok Vega de nagyon kevés húst eszem.Igyekszem egészségesen élni és nem összeenni mindent. Valóban nagyon kellene a gyerekeket már egész fiatal korban a helyes táplálkozásra nevelni. Sajnos nagyon sok az elhízott és beteg gyermek.A mondás szerint azzá leszel amit eszel.
Gratulálok a kitartó munkához!!!
Én szeretnék át álni de se a böjt se a tulzott diéta nem megy!
Egyszerüen ha nem eszek rendesen, rosszul vagyok, nincs erőm.
Cukrot nagyon minimálisat fogyasztok, se kávé se tea se édes dolgokat nem fogyasztok.
Kajába max ami van.
Gyömbér-citrom-méz italt szoktam inni esténként.
Plussz edzek, többnyire gyurás és crossfitt..
Hogyan kezdjek hozzá a vega étkezéshez hogy dolgozni, élni tudjak és ne legyek rosszul?
Előre is köszi az ötletet.
További sok sikert.
Respect 🙂
Szia Ákos!
Élvezettel olvasom a hírleveket, ez az utolsó inspirált arra, tollat ragadjak.
Irigylésre méltó eredmények, amiket Bálint leírt és azért is akadt meg a szemem, mert a férfiak nagy része( a párom is) azt vallja, nem étel az, amelyikben nincs állat! mi kétféle konyhát viszünk, bár lassan fel kell adnom a vega életmódot.
Már régóta kisebb-nagyobb sikerrel űzöm és kisgyermekkorom óta szívesebben eszem gyümölcsöt, mint édességet. A felszámolás oka egészen egyszerű , kiderült hosszas mindenféle orvos és természetgyógyász hosszas vizsgálódása után, nikkel érzékeny vagyok. Ez még nem lenne baj, de a kedvenc zöldség-gyümölcs alapanyagaim tartalmazzák a nikkelt. A spenót, paradicsom, saláta, málna és még sorolhatnám amire minden tél végén vágyom, mikor ehetek frisset…A burgonya és egyéb gyümölcsök is a tiltólistán van, ahogy az alma és a gabonafélék és a spárga, sőt, a közönséges csapvíz is!
Sokáig nem is hittem el, de amikor a tavalyi isztriai nyaralásnál a kagylótól feldagadt az ajkam pillanatok alatt, majd egy hónap múlva a mentő vitt kórházba és 24 órás megfigyelésre tartottak benn, a panaszok alapján anaphilaxiás sokkot kaptam. Ezt nem tudni, mitől is, de elég hosszú a lista!
Nagyon nehéz így vegának lenni és mivel ez a fajta allergia igazán nem gyógyítható, kíváncsi lennék, Te mit szólsz hozzá? Kinek van épkézláb ötlete arra, mit ehetek egyáltalán?
Várom a jó tanácsokat, szeretettel!
Ildikó
Kedves Ildikó, fogok erről írni hamarosan.
Sándor, a Te kérésednek személytelenül jóval nehezebb eleget tenni.
Barátsággal:
Ákos
Ildikónak:
Nikkel-, higany- és egyéb fehérfém-allergiám van. Én is megkaptam a listát, miben van nikkel. Amit elvileg kerülni kéne. Fel is bosszantott. Még h én ne egyek spenótot, paradicsomot, almát??? Egyedül a krumplit hanyagolom, csak akkor eszem, mikor kifejezetten nagyon megkívánom, mert lábszaga van.
Az rendben, h nem hordok fehérfém dolgokat, de a kedvenc kajáimról le nem mondok, amíg nem muszáj. És nem gondolom, h muszáj lenne.
Miért?
1991-ben lettem vegán. Már a hús elhagyásakor (1988) megszűntek egyes allergiás reakciók. Amikor vegán lettem, további javulást vettem észre. Soha smi bajom nem volt a nikkellel és testvéreivel, amíg növényi eredetűek.
Nem gondolom, h a vegaság, vegánság mkinek való. Sztem azt egye az ember, amit VBAN kíván. Mert azzal működik jól a szervezete. Ez már általában gyerekkorban megmutatkozik. A kívánás szabadsága azonban a rossz szokásokra, függőségekre nem vonatkozik, azt másképp kell kezelni.
És még egy dolog: az allergia szinte mindig gyógyítható. Meg kell dolgozni érte, erőt, időt, pénzt, türelmet, egyebeket kell fektetni bele. De mennyire más allergia nélkül élni.
Tőlem mindig kérdezték, h ha már kezemben a tudás, miért nem kezelem ki magam az allergiából (fehérjeallergia, ami miatt nem ehetek smi állatit; fehérfémallergia, ami fogászatilag okozott gondot). Mert szinte soha nem zavart. Mindig mondtam, h ha megszűnne az allergia, akkor sem térnék már vissza az állati dolgokra. A fogászaton is léteznek más megoldások is.
Nem az allergia miatt lettem vega, inkább viseltem a tüneteket, amíg kívántam a húst v a tejet. Tehát nem ezért váltottam, bár jó szolgálatot tett e tény, amikor intoleráns emberekkel találkoztam, akik képtelenek voltak felfogni, h hús-tej-tojás nélkül is remekül lehet élni, sőt… Én így érzem jól magam, de ez ugye egyeseknek nem elég indok, ilyenkor sokat segített a bűvös varázsszó: allergia. Na, nekik nem is mesélem el, ha csak direktben rá nem kérdeznek, h már kikezeltem magam belőle. Kész, elmúlt, ennyi volt. Tja, több babot, lencsét, mogyorót, diót, szejtánt, szóját, tofut ehetek “büntetlenül”. És ez azért kellemes. De vjában még csak nem is kívánom jobban v gyakrabban, mint előtte.
Na, hosszú regényt tudnék még írni a tapasztalataimról, de erről legyen ennyi elég mára:
Vban le kell mondani a kedvelt zöldség-gyümölcsökről?
Vban enni kell nem szeretett állati dolgokat? Akkor, amikor a kagylótól kap vki sokkot, és nem a spenóttól?
***
Majd Ákos még ír róla, én csak a saját tapasztalatom írnám le röviden: Volt párom húst hússal evett -szó szt. Engem sose foglalkoztatott különösebben, ki mit eszik, raktam tüzet szalonnasütéshez is, mikor nem vega barátoknál kiderült, h egyedül én értek hozzá. Nem szokásom fikázni mások “döglevesét” és egyebét, ahogy harcos vegák teszik, de elvárom, h az én tányéromat se piszkálja ski, és ha húst akar enni, gondoskodjon magának róla.
Ex ebben az egy témában vban példásan toleráns volt. Sokszor elment, vett nekem vega kaját, csak megkóstolni nem volt hajlandó. Mint én a lángolt kolbászt: hazavittem neki, ha piacra mentem. De főzni csak vegánt főztem.
Akkor történt változás, amikor -mivel szeretett étterembe járni, kikötöttünk az akkor még működő Édenben. És istenien csinálták ott a hagymás rostélyost szejtánból. A Napfényest nem szerette, pedig akkor még az is jó volt, azóta tulajdonosváltás volt, és már közel sincs olyan jó. Na, visszatérve az Édenre: vissza-visszatértünk oda hagymás rostélyosra. És akkor már otthon is megkóstolt ezt-azt. És kezdett rákapni. Egy idő után már azzal jött, h “mit csináltam vele, mert már nem ízlik a kolbász, csak a vega felvágottaim”, majd hamarosan elkövetkezett a “miért eszem el előle a vega dolgokat” és h “miattam félvega lett” 😀
Soha nem akartam megtéríteni, h őszinte legyek, ki se néztem belőle, h vha is képes lenne hús nélkül élni. Egyedül azért szóltam, talán 2-3x még az elején, h azért napi 2x, 3x húst enni nem igazán egészséges skinek sem, ha már nem eszkimó. Számomra a történet nem is elsősorban az ő változásáról szól, ami természetesen egy örvendetes mellékterméke, mindannak a töleranciának, ami megvolt köztünk az étkezést illetően: vegánt főztem, és ha úgy érezte, h neki mégis muszáj vmivel kiegészítenie, akkor megcsinálta magának a tükörtojást v az egyéb feltétet.
Sándornak:
Én is hajlamos vagyok éhezéses hipoglikémiára. Ami nekem bevált: fehérbab és kurkuma. A fehérbab héját teaként szokták adni a cukorbetegeknek, de főzelékként, levesként is sokat tud segíteni, ha vércukorgondok vannak. A kurkumát meg egyszerűen beleteszem, amibe csak lehet.
Ami a böjtöt és a diétát illeti: ha a vizes böjtre gondolsz, az vban nehéz hipohajlammal, de akkor ott a léböjt.
Mindenesetre: megvizsgáltattad magad, h milyen a vércukrod, és úgy általában az egészségi állapotod? Mert nemcsak hg miatt lehet az erőtlenség és gyengeség, rosszullét.
És igaza van Ákosnak, ha kívülről vársz segítséget, akkor sokkal több infóra van szükség. Kerestél olyan hozzáértőt, akiben megbízol mind szakmailag, mind emberileg, és eljársz hozzá személyre szabott tanácsadásra?
Egyszer olvastam egy érdekes és hiteles forrásból származó cikket, a természetes ételek okozta allergiáról.
Ott úgy magyarázták például az eperallergiát, hogy az eper enEzért azt javasolták, az illető vegye magához azt a legkisebb mennyiséget belőle, ami még nem okoz tünetet, és szoktassa magát hozzá fokozatosan egyre nagyobb adaghoz, és lassan elmúlik az allergiája.zimjei hoznak méreganyagokat felszínre a szervezetből.
Kedves Ákos!
Minden, amit írtal, teljesen hiteles és a magam példáján is érzem, hogy így van. (Szinte rólam írtad, amiket eszel. 25 éves korom óta vagyok vegetariánus. Glutént és tejterméket még eszem, de az utóbbit most hagyom el. már csak néha eszem. A kenderfehérjével 5 hónapja találkoztam, tényleg nagyon jó. Nekem még a méhkenyér, vagy a virágpor is kedvencem. Bár ez állatinak minősül, de ezt megtartom kúraszerűen.
Nagyon köszönöm a megerősítést és az összes inspiráló bejegyzést, tanácsot!!!!!! Élő példa vagy sokaknak. A legjobbakat kívánom.
Kedves Ági, örülök, hogy így étkezel, és köszönöm!