Egy vadászpilótát kérdeztem egyszer a stratégiáról. Azt mondta, a stratégia előrelátást jelent. Náray Tamás szerint az embert az előrelátás különbözteti meg az állatoktól. Mit jelent az előrelátás, és főleg, mint jelent az előrelátás az életmódban? Vagyis hogyan őrizheted meg előrelátóan fiatalságodat, életerődet kortól függetlenül?
Az Uzsoki utcai kórházban fizetős részleget nyitottak. 1,7 millióért térdprotézist, 1,4 millióért csípőprotézist vehetsz. Mennyit kell keresned, hogy ennyi pénzt félre tudj rakni kizárólag orvosi műtétekre? Neked van rá pénzed?
Vigyázz az egészségedre, a testedre mert pótolhatatlan ÉRTÉK.
Robi kiropraktőr. Várójában sok külföldi vendég van. Amikor róluk kérdeztem, Robi elmondta, hogy a külföldi (nyugati) vendégei és magyar vendégei közötti különbséget.
A különbség az előrelátás képességében van.
(Nekünk, magyaroknak ugyanúgy megvannak az értékeink, mint más nemzetnek. Viszont ebben a kérdésben mi tudunk tőlük tanulni.)
A nyugati vendég havonta elmegy kiropraktőrhöz. Akkor is, ha nincs baja.
A magyar megvárja, míg beteg lesz. Sőt, először nem foglalkozik vele. Aztán reménykedik, hogy elmúlik. Majd tűr. Végül, amikor már a fájdalma elviselhetetlen, és sokszor évek óta kínozza, akkor megy kezelésre.
A fő különbség tehát a nyugati és a magyar vendég között szemléletbeli. Az előrelátás ebben az esetben a megelőzés. Ez az a szó, amit elméletben mindenki tud, viszont nagyon kevesen alkalmaznak. Ezen kevesek közül kerülnek ki a sikeres emberek.
Sikeresnek nemcsak a gazdagokat hívjuk. Sikeres az, aki valamely életterületen (párkapcsolat, hivatás, önmegvalósítás, család, pénzügyek, barátok, egészség stb.) eredményeket ért el, és az adott területtel ő elégedett, boldog.
Az előrelátás nem mágikus tulajdonság. Az előrelátás tanulható!
Ha csak naponta előrelátóan egy almát megeszel, végzel 10 perc edzést, légzőgyakorlatokat,
már sokat tettél a jövőbeli egészséged kialakításáért.
Szóval aki előrelátó a pénzügyeiben, annak anyagi biztonság lesz a jutalma. Aki a párkapcsolatában előrelátó, felkészül és megelőz, annak boldog, szeretetteljes lesz a párkapcsolata. Aki az egészségébe fektet, annak egy egészséges test és jó közérzet lesz a jutalma.
Ő az, akit nem teper le három hétre az influenza, pedig “járvány van”. Családja, ismerősei kidőlnek, ő viszont fáradhatatlan, és egy napot sem hiányzik a munkájából. Pedig be sem oltatta magát. Nyaraláskor, karácsonykor, húsvétkor nem hízik, könnyedén megy rá a tíz- húszéves nadrágja.
Gyógyszerre nem költ, azt se tudja, ki a körzeti orvosa. Hogy mi a titka? Az előrelátás. A megelőzés. Egy olyan életmód, mely nem a problémák megoldásával foglalkozik, hanem ami az egészségre összpontosít, és ami megelőzi a problémákat.
Miért jobb a megelőzés, mint a kezelés?
Mert megelőzni valamit százszor könnyebb, mint egy kialakult dolgot orvosolni. Lássuk ezt egy kézzelfogható példánál. Ha beleléptél a kirándulás közben a sárba, utána ki kell tisztítanod a cipődet. Ha kikerülted a sarat, nem kell hosszú időt szánni a cipőd, kocsid és a lakásod tisztítására.
Ha az előrelátást a gerinc kapcsán vizsgáljuk, a következőre jutunk. A gerinc egészségét igénybe veszi a számítógép előtti ülés. Nem erre találták ki. Ha ilyen a munkád, előbb-utóbb baja lesz a gerincednek. Irreális kérés lenne, hogy hagyd ott a munkádat emiatt. A megoldás az, hogy elkezded ellensúlyozni a gerinced igénybevételét.
Ezt felismerve három lehetőséged van:
1, Rendszeresen eljársz edzeni, olyan mozgásrendszert választva, ami kíméli és fejleszti a gerincet. Ami szimmetrikus terhelést ad, vannak benne erősítő gyakorlatok, nyújtások és nyújtózkodások. Ez a megelőzés útja. Minden egyes óra befektetés az egészségedbe.
Ez a bölcs előrelátás útja. Az előrelátó ember elkerüli a porckorongsérv kialakulását. Így kortól függetlenül megőrizheted egészséges gerincedet, szép tartásodat. Folyamatosan fejlődsz, gerinced ereje és rugalmassága hihetetlen magasságokba emelkedik.
2, Nem törődsz egészségeddel, bízol benne, hogy valami csoda folytán pont Te leszel az, akinek nem fog fájni a háta. Hiába, a remény hal meg utoljára! 🙂
Lehet, hogy igazad van. Lehet, hogy pont Te vagy az a genetikai csoda, akinek elnyűhetetlen a teste. A maradék 99,9%-nak, a hozzám hasonló átlagembereknek azonban néhány év egész napos számítógép előtt üléstől nyak-, hát-, és derékfájdalmai lesznek.
Szóval bízol a sérthetetlenségedben, és abban a tudatban, hogy eddig se fájt. Aztán egyik nap arra ébredsz, hogy valami történt. Egyszer csak elromlott. Fáj. Először enyhén, majd egyre erősebben. Hogy mennyi idő után mész szakemberhez, már rajtad múlik.
Kapkodva, idegesen, stresszelve keresel orvost, természetgyógyászt, bárkit.
Itt még viszonylag könnyű a megoldás – ha kifogsz egy jó szakembert, és hajlandó vagy vele együttműködni.
Szenvedéseid közepette leszűröd, a magyar egészségügy romokban van, és sokba kerül a gyógyulásod, mert a jó szakember nem olcsó – a rossz pedig még drágább. 🙂
Új gerincet még az Uzsoki fizetős részlegén sem kapsz.
Miután elmúlnak a gerincfájdalmak, a többség boldogan áll tovább, és esze ágában folytatni a gerince edzését. Örülnek, hogy végre megszabadult az edzések “terhétől”. Csak idő kérdése, mikor jön az újabb fájdalom, és minden kezdődik elölről, ezúttal lépéshátrányból.
A bölcs kisebbség pedig tanul a hibájából, és megelőzővé konvertálja magát. Bravo!
3, Nem törődsz tested jelzéseivel. Magas fájdalomküszöbbel rendelkezel, ennél már csak egód és makacsságod a nagyobb. Rajtad nem fog a golyó. Kivárod, amíg már nem lehet megmenteni természetes módszerekkel, edzéssel, tornával. Különben sem hiszel bennük. Irány a kórház és a műtét. Ha szerencséd van, sikerül. Ha nem…
Szóval friss sérvműtöttként éled az életedet. Kórház, gyógytornász, lábadozás. Végighallgatod, mit nem csinálhatsz majd. Rengeteg kiesett munka, és sok teher a családon, barátokon. És még mindig magyarázkodsz. Tudod, hány ilyet hallottam? Évek óta nem mozgok semmit. Nem, szerintem nincs lelki háttere a sérvemnek, a rossz ágy az oka…
A műtét után van pár dolog, amit az orvosod nem mondott el. Új fájdalmak keletkezhetnek, amit nem tud magyarázni. Gerinced sokkal érzékenyebb.
Visszatérsz régi életmódodhoz, vagy innen a megelőzés útjára lépsz? A műtött porckorongsérv 60%-ban kiújul! Változtatásra és tanulásra van szükség.
Összefoglalás
Hogy az életben boldogulhass, életstratégiára van szükséged. Az előrelátás és a megelőzés a barátaid, láss tehát tovább az orrodnál! Életmódodra vetítve: kezdj el még ma edzeni, foglalkozni az egészségeddel. Fektess az egészségedbe, ne várd meg, míg fájni vagy látszani kezdenek a tartáshibáid. Tanulj mások hibáiból, de legalább a magadéból.
Összes foglalkozásomon kiemelten foglalkozunk a gerinccel. Számtalan nyaki, deréktájéki porckorong kitüremkedést hoztunk már helyre. Amint elérted a fájdalommentes állapotot, ne hagyd abba az edzést, hanem fejleszd tovább, hogy ez az eset soha nem ismétlődhessen meg! Nekem is sokat fájt a derekam, de megcsináltam.
Voltam magánklinikán is derékfájással, ahol sok pénzért, szép körülmények között mondták meg a nagy semmit.
Várlak szeretettel csoportos vagy egyéni óráimon, ha minden rendben a hátaddal.
Várlak még nagyobb szeretettel csoportos vagy egyéni óráimon, ha már fáj a hátad.
Határtalan szeretettel várlak csoportos vagy egyéni óráimon, ha már volt műtéted.
Egy egészséges és szép gerinccel évekkel fiatalabbnak nézel ki, és úgy is érzed magad.
Sok sikert és jó előrelátást!
Kedves Ákos!
Teljesen egyetértek veled. Saját tapasztalatomat tudom elmondani. 67 éves,és 50 kg vagyok. Minden reggel a napi Ige után (a lelkem ápolása után)jön a testem ápolása a 40-50 perces jóga torna. Nyilván nem ugrálgatok, de a nyújtó-lazító gyakorlatokat örömmel csinálom. Úgy érzem ettől a kettőtől van megfelelő erőnlétem, és energiám. Teljes értékű életet élek, mai napig dolgozom, unokáimmal foglalkozom.Nem fájnak az ízületeim,nincsenek reumás problémáim, mint korosztályomban olyan sok embernek. Ha egy nap kimarad, mert valahová utazom, vagy intézni valóim vannak, már hiányzik. Életem részévé vált a mozgás.Köszönöm a sok hasznos tanácsot, amiket leveleidben olvashatok.
üdv. Tündi
Hálával és köszönettel tartozom Ákosnak, aki segített 2 évvel ezelőtt, kilábalnom a gerincsérvemből. Akkor már járni is alig tudtam, pedig előtte mindig sportoltam. MRI-n olyan elváltozást láttak, hogy el akartak tiltani a sporttól és műtéti megoldást javasoltak. 2 hónap alatt jógával, masszázzsal, és kiropraktőr segítségével visszaállhattam a régi sportos életmódomhoz. Azóta is rendszeresen jógázom, cross-trainingre járok és télen snowbordozom. Hiszem, hogy a mozgás – főleg a jóga – az egyik, ha nem az egyetlen út (filozófiájával és ismeretanyagával együtt)a test és a szellem egészségének. Azóta is csak tanulok mindabból a sok bölcsességből élet és emberismeretből, szeretetről, emberekről, és főleg önmagamról.
Köszönöm Ákos!
Végtelen szeretettel.
Barabás Ildikó