Sokan voltak, akik meg akarták tudni, mit jelent az, hogy Egészségnap, és eljöttek a klubkönyvtárba, október 19-én, az első felsőpakonyi Egészségnapra. (Segíts a lakhelyeden élőknek, szervezz Te is Egészségnapot!)
A cikk Egri Magdi tollából az Agora c. újságban jelent meg
Érkeztek idősebbek és fiatalabbak, olyanok is, akik már törekszenek arra, hogy egészségesen éljenek, és olyanok is, akik még nem tudják mit kell tenniük az egészségük érdekében, de már kíváncsiak rá.
Fejérné Brezán Tenci gondolta ki és valósította meg az Egészségnapot. Tenci tavaly szeptember óta vezeti a felsőpakonyi jóga tanfolyamot, s látva, hogy az idejárók mennyire érdeklődőek az egészséges életmód kérdései iránt, elhatározta, hogy elhozza a faluba azokat a mestereket, szakembereket, akiket az elmúlt években megismert, és akiktől sokat tanult.
Ille József organikus szervezetfejlesztő előadásának témája az emberi kapcsolatok fontossága volt. A szerény cím: Munkavégzés egészségesen gazdag témát rejtett, melyből kiderült, hogy az ember és a környezete szoros kölcsönhatásban él, a munkahelyi, baráti, társadalmi környezet hatásait nem tudjuk közömbösíteni, hazavisszük őket, s ha ezek a hatások negatívak, akkor ez a mi életünket is negatívan befolyásolja, családunk életét is megbélyegzi.
Ille József mottója:
Ha valamit meg akarsz változtatni, szüntesd meg a körülményeit!
Tehát, ha felismertük, hogy valamiben változnunk kell, akkor ne a kibúvókat, mentségeket keressük, hanem – amennyiben erre lehetőségünk van - hozzuk létre a megfelelő körülményeket. Érzékletes példája szerint, ha például valaki elhatározza, hogy leszokik a dohányzásról, akkor tegyen róla, hogy ne legyen a közelében cigaretta.
Ille József szerint sikereink, eredményeink jó része az emberi kapcsolatokon múlik, ahhoz, hogy új és új eredményeket érjünk el, folyamatosan változnunk, változtatnunk kell. A jó emberi kapcsolatok alapfeltétele a beszélgetés. Ezt a mondatot akár közhelynek is érezhetjük, mégis, hányszor fordul elő velünk, hogy nem találjuk a megfelelő szót, megfelelő mondatokat ahhoz, hogy konfliktusainkat feltárjuk, és megpróbáljuk megoldani.
Pedig minden ezen múlik.
A munkahelyünkről magunkkal hurcolt konfliktusok otthon is mérgező hatásúak, s az otthoni gondokat sem vagyunk képesek letenni a munkahely kapujában. Ille József előadása példákon és módszerek ismertetésén keresztül arra tanított bennünket, hogy a beszélgetés fontos, az életünk minősége kapcsolataink minőségén múlik.
Vadász Ákos Tullió az egészséges életnek egy másik fontos feltételéről tartott előadást, melynek mottója lehetne:
Ételed legyen az orvosságod!
Vadász Ákos, a Body & Soul Életmódrendszer megalapítója abból indult ki, hogy gyógyszer helyett az elfogyasztott ételeknek kell biztosítaniuk az egészséges életet. A stressz, a problémás emberi kapcsolatok, a mozgáshiányos életmód könnyen elvezet bennünket ahhoz az állapothoz, hogy az orvosságoktól várjuk a megoldást. Vadász Ákos ehelyett az egészséges ételeket, a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelt és a rendszeres testmozgást javasolja.
Akit érdekelt a téma, az Egészségnapon megismerkedhetett a manapság sokszor hallott lúgosítás fogalmával. Sokszor halljuk, de nem akarjuk elhinni, hogy úgy lehetünk egészségesek, ha ételeink 50-80 százalékát lúgosító ételek, zöldségek és gyümölcsök teszik ki, ellenkező esetben szervezetünk elsavasodik, ellenálló képességünk csökken, fogékonyabbak leszünk a különböző betegségekre. Először csak a fejfájás, gyomorfájás, narancsbőr stb. jelentkezik, később jön a magas vérnyomás és a cukorbetegség, magas koleszterinszint, magas húgysavszint, majd az ízületi fájdalmak. https://szeretet.info.hu/docs/lugossavas.pdf.
S hogy az elméletet a gyakorlatban is megtapasztalhassuk, Tenci a könyvtár előterében egész nap egészséges és finom falatokkal várta az idelátogatókat. Volt itt pálmazsírból készített vegazsíros kenyér, csicseriborsós és padlizsánkrémes falatok, készültek egészséges gyümölcsteák, és aki kávézni szeretett volna, az cikóriából főzött és zabtejjel és nádcukorral ízesített kávét ihatott.
Az előadások szünetében vércukorszintet és vérnyomást mért Czirják Esztike, a helyi vöröskeresztes csoport szervezésében, speciális műszerrel testzsír- és izomszázalékot mért Vadász Ákos, Csire Károly pedig saját mézeiből, propolisz tartalmú termékeit kínálta az érdeklődőknek.
Az Egészségnap egészségvédő tornával kezdődött, melyet Lőrentei Erzsike tartott, aki évtizedek óta vezet tornaedzéseket a faluban, és hathajógával zárult, amit a nap megálmodója és létrehozója, Tenci tartott. A jól sikerült nap megrendezésében Tenci egész családja részt vett, férje és lányai is kivették a részüket a feladatokból. Az emberek ezen a napon tornáztak, jógáztak, jegyzeteltek, kóstolgattak. A siker láttán nem csoda, hogy Tenci már a tavaszi Egészségnap megvalósításán gondolkodik.
Amit a cikóriáról nem tudtam
A cikória kávé, amit Tenci lánya, Orsi kínált a szünetben, olyan finom volt, hogy azóta én is beszereztem. Meglepődve a következőket olvastam a Cikória kávé csomagján:
,,A cikória egészségmegvédő hatása tudományos vizsgálatok által igazolt, nem véletlen, hogy közel 100 éve fontos része a táplálkozásunknak. Magas inulin tartalma (inulin: összetett cukor, cukorhelyettesítőként is használják) csökkenti a bél pH értékét, javul a vitaminok és ásványi anyagok felszívódása, a szervezet Kálcium és Magnézium ellátottsága, segít a csontritkulás megelőzésében, az egészséges bélflóra helyreállításában, így a candidiasis és a gyermekkori élelmiszerallergiák leküzdésében, immunstimuláló hatása növeli a szervezet ellenálló képességét, a sejtek mutációjának és a L.bétaglucuronidáz enzim gátlásával rákellenes hatást fejt ki. Szabályozza a koleszterinszintet, megköti a triglicerideket, foszfolipideket és szabad zsírsavakat, csökkenti az inzulinfüggőséget, segít beállítani a vércukorszintet, így diabétesz és folyókúra esetén szénhidrát energiaforrásként kiválóan alkalmas. ” – És még finom is.
Egészséges falatok
Az Egészségnapon a következő pástétomokkal megkent falatkákat ettük:
Vegetáriánus pecsenyezsír
25 dkg pálmazsír
4-5 fej lilahagyma, olaj
fél citrom leve
4 dkg sörélesztő
majoranna, só.
Az apróra vágott lilahagymát bő olajban megsütjük, majd ráönjük a citrom levét, megszórjuk majorannával és sóval. Hozzáadjuk a pálmazsírt. Amikor felolvad, levesszük a tűzről, és belekeverjük a sörélesztőpelyhet. Szobahőmérsékleten megdermed, hűtőben 1 hétig biztosan eláll.
Padlizsánkrém
1 db 35 dkg-ás padlizsán
2 evőkanál extraszűz olívaolaj
2 gerezd fokhagyma hajszálvékonyra szeletelve
1 teáskanál mustár
1 kávéskanál frissen őrölt bors, 1,5 kávéskanál só
A megmosott és szárazra törölt padlizsánt 180 C fokos előmelegített sütőbe dugjuk, 25 percig sütjük, átfordítjuk a másik oldalára és még egyszer 25 percig sütjük. Akkor kész a padlizsán, amikor a héja ráncos, a húsát be tudjuk nyomni.
A padlizsán szárát levágjuk, héját lehúzzuk, és húsát kisebb darabokra összevágjuk, fa vagy műanyag késsel pépesítjük, és hozzáadjuk a többi alapanyagot. Friss vagy pirított kenyérre kenve tálaljuk.
Humusz
40 dkg csicseriborsó
½ citrom leve
2 gerezd fokhagyma
2 evőkanál olívaolaj
2 evőkanál tahini (vajon pirított szezámmag)
A csicseriborsót egy éjszakára áztassuk be. Másnap főzzük meg sós vízben, turmixoljuk össze, majd keverjük hozzá a többi hozzávalót.
Egri Magdi
a jógacsoport tagja
Ui.: Ez az Egészségnap sokat tett a felsőpakonyiak egészségéért. Egy kis munkával, közösségi összefogással segítsük a környezetedben élőket, szervezz Te is Egészségnapot! Rám számíthatsz! 🙂